Kiedy jest potrzebny aparat ortodontyczny?


Problem krzywych zębów dotyka wielu osób, nie tylko młodych, ale również tych starszych. Ileś lat temu dostęp do usług ortodonty był trudniejszy, dlatego aparat na zęby nosiło mniej osób. Sama ortodoncja, jako dziedzina leczenia poczyniła również znaczne postępy, w związku z czym prostowanie zębów odbywa się szybciej i jest skuteczniejsze.

Proste zęby to nie tylko kwestia estetyczna. Chociaż krzywe zęby mogą być przyczyną kompleksów i słabszej samoakceptacji, prawdziwy problem jest inny. Niewłaściwe ułożenie zębów przekłada się na nierówny zgryz, a to z kolei prowadzi do nierównego ścierania się zębów i nadmiernych obciążeń kości i stawów szczękowych. Wśród konsekwencji nierównego uzębienia należy też wymienić niektóre wady wymowy.

Oczywiście najskuteczniej działa aparat ortodontyczny założony w młodym wieku, kiedy kości łatwiej poddają się naciskowi, oraz szybciej stabilizują po zakończeniu leczenia. ortodonta dziecięcy Poznań zazwyczaj podejmuje decyzję o założeniu aparatu dopiero po wymianie zębów mlecznych na stałe.

Jednak również osoby w średnim wieku mogą zdecydować się na wizytę u ortodonty. W takich przypadkach proces prostowania zębów może trwać dłużej i większe jest ryzyko, że zmiany okażą się nietrwałe. Podstawą jest wybranie dobrego ortodonty i przestrzeganie zaleceń po zdjęciu aparatu ortodontycznego.